Dogtrekking

Dogtrekking je v podstatě organizovaná turistika absolvovaná v časovém limitu a tento sport je možné bez problémů provozovat i s tibeťákem.
"Standardní" dogtrekkingové závody jsou pořádány na vzdálenost cca 80 - 100 km, ale vzhledem k faktu, že v poslední době by se spousta lidí ráda účastnila nějakého takového závodu, ale vzdálenost 100 kilometrů je pro ně nepřijatelná, mnoho pořadatelů připravuje tzv. MID závody, kdy se délka tratě pohybuje od 25 do 50 km. Tato vzdálenost se již dá ujít i pro netrénovaného člověka.

Hlavní pravidla dotrektrekkingu jsou: pes musí být po celou dobu závodu veden na vodítku nebo dogtrekkingové šňůře, tým (pán + pes) nese povinnou výbavu (u větších psů není výjimkou, že batůžek má i pejsek), musí trasu dojít ve stanovaném limitu a po celou dobu se musí chovat vzorně k přírodě, kterou prochází. Není totiž výjimkou, že se závody konají v chráněných krajinných oblastech nebo národních parcích.

Závodníci se dělí na dvě pomyslné skupiny, kdy jedna celou trasu v podstatě běží, pak se dogtrekking stává vytrvalostním závodem a druhá skupina trasu prochází, fotí a užívá si své zážitky s chlupatým přítelem v pomalejším tempu. Jelikož se ale jedná o závod, obě skupiny musí trasu stihnout v časovém limitu, který ale bývá opravdu stihnutelný pro každého.

Podrobnější informace o doktrekkingu najdete na webu https://www.dogtrekking.info/  nebo https://www.dogtrekking.cz/ .

 

(napsaly Jitka Kržová a Hanka Pazourová)