Coursing

Coursing je sportovní aktivita, založená na loveckém a kořistnickém pudu psa. Pes pronásleduje kořist v podobě igelitového střapce (výjimečně i králičí kůže), která je tažená tenkým lankem. Coursingová dráha je vždy umístěna v přírodním terénu  s využitím přirozených či umělých překážek. Zatáčky jsou zajišťované pomocí kladek tak, aby tažení návnady (igelitového střapce) simulovalo kličkování kořisti. Celková dráha musí být pro psa bezpečná a přehledná, jelikož tento "lov" probíhá zejména očima, nikoliv čichem, jak je tomu obvykle ve volné přírodě. Každé plemeno běží zvlášť a každý pes je zvlášť bodován coursingovými rozhodčími. Délka tratě se pohybuje od 500 do 1000 metrů (pro malá plemena obvykle 400-700 metrů a pro velká plemena 500-1000 metrů).

Tento kynologický sport vznikl proto, aby mohl být v našich psech rozvíjen a využit hluboko zakořeněný kořistnický pud a využit pro udržení psa v dobré kondici, uspokojení psychiky a vybití nahromaděné energie. Podle zkušeností ale coursing nepodporuje psy v pronásledování živé zvěře. Pes má totiž naučeno, jak vypadá návnada, kterou honí (igelit), ví, jak takovýto "lov" probíhá a ví, že se jedná o hru.
Pro první zkušební běhání toho nepotřebujete mnoho, jen se přihlásit na trénink, a to buď na závodech, kde bývají tréninky vypsané (najdete vždy v propozicích) nebo na trénink pořádaný právě pro ty, co chtějí nechat svého psa zaběhat si jen tak  pro radost.

Podrobnější informace najdete na internetu, například na na Wikipedii, na stránce Českého coursing klubu, na webu Sdružení Moravského coursingu i jinde.

 

(Napsáno s použitím materiálu Jitky Kržové a Hanky Pazourové).