Tibetský teriér

Původ a historie
Jak je z názvu patrné, tibetský teriér pochází ze „střechy světa“, Tibetu. Není to ovšem žádný teriér, ale pes ovčácký. Mezi teriéry ho chybně, na základě jeho velikosti, temperamentu a inteligence, zařadili Angličané, kteří toto plemeno v první polovině 20. století importovali do Evropy. Z Británie se chov postupně rozšířil do Německa, USA a dalších zemí. Správný název plemene by měl znít Tibet Apso, jeho nejbližším příbuzným, od kterého se liší především výškou, je Lhasa Apso.

Původně byli tibetští teriéři využíváni jako průvodci stád koz, ovcí nebo jaků v neschůdném horském terénu, jako hlídači karavan kočovných nomádů. Potenciální nebezpečí ihned štěkotem ohlásili, o likvidaci vetřelce se pak postarali velcí mastifové. Díky širokým tlapkám s bohatou srstí, které připomínají efekt sněžnic, výrazně zaúhleným končetinám, ocasu, kterého dokáže používat jako kormidla, a schopnosti zatínat drápy neměl problém pohybovat se po sněhu a ledu nebo šplhat a skákat po skalách.

Tibetští teriéři, především ti menšího vzrůstu a bílé barvy – „sněžní lvi“ (seenge), byli chováni již před více než 2000 v tibetských klášterech, kde byli považováni za posvátného psa – „nositele štěstí“ a byli darováni jako talisman. Díky postavení ocasu byli také nazýváni jako „psi, kteří nosí nad hřbetem měsíc“.

Velikost
Výška tibetského teriéra má být podle standardu mezi 36 a 41 cm v kohoutku, výjimkou ale nejsou tibetští teriéři poněkud vyšší, zejména samci. Váha se obvykle uvádí v rozmezí 8 až 12 kg, větší jedinci můžou mít až kolem 15-16 kilogramů.

Srst
Nejvýraznějším charakteristickým znakem tibetského teriéra je jeho splývavá dlouhá bohatá srst, kterou tvoří jemná, vlněná podsada a volná, suchá krycí srst. Může být rovná nebo zvlněná. Srst má samočistící schopnost a zcela postrádá typický psí pach. Chrání psa jak proti zimě a sněhovým vánicím, tak proti letnímu horku a vodě (krycí srst vodu odpuzuje a chvíli trvá, než se promočí). Dlouhá srst v obličejové části psa zase dokázala chránit před písečnými bouřemi či ostrým slunečním svitem. Povoleny jsou všechny barvy a barevné kombinace (černá, černá s bílými znaky, sobolí, kouřová, stříbrná, bílá, zlatá, krémová i tříbarevná), s výjimkou čokoládové a játrové.

Tibetský teriér je vynikající společenský pes.
Je milý, veselý, hravý, temperamentní, vnímavý, učenlivý, vytrvalý a odvážný. Má rád pohyb, je neustále plný energie. Pohyb tibetského teriéra je navíc elegantní, pružný a lehký. Je ideálním společníkem pro sportovně založené rodiny a dobrým adeptem pro agility a jiné sporty. Vůči cizím lidem si zachovává jistou nedůvěřivost a odstup, proto je i dobrý hlídač, není ale agresivní. Bezmezně miluje svou rodinu, ochraňuje ji, rozdává radost a touží být v neustálém kontaktu se členy své „smečky“. Jeho výchova musí být důsledná a spravedlivá. Je inteligentní a má výbornou paměť, někdy je poněkud samostatnější.

Tibetský teriér není příliš náročný na péči.
Je velmi zdravý a odolný, netrpí žádnými specifickými chorobami. V dobré fyzické i psychické pohodě se průměrně dožívá kolem 13 let, nezřídka ale i 16 až 18 let. Je třeba věnovat určitou dávku péče pouze srsti, pravidelně ji kartáčovat a pročesávat, aby nezplstnatěla, a uším, aby se zvukovody neucpaly chlupy. Samočisticí srst není třeba příliš často koupat.